Bár általában a zenéről szoktam írni, most hoztam egy látszólag merőben más témát. Valójában szerintem ez nem is áll olyan messze a blog fő témájától. A régi pénzekről akartam beszélni. Sokkal több köti ezt a kettőt össze, mint csupán a régiségük.
Elsőként javaslom, hogy nézzétek meg ezt a weboldalt:
http://regipenzfelvasarlas.hu/erme-bolt/.
Nekem ennek kapcsán jutott eszembe, hogy milyen mélységei vannak ennek a tudományágnak, szenvedélynek, hobbinak.
Épp olyan, mint ahogy a zenébe csöppentem bele. Kissé kedvtelés, kissé iskola, kissé szeszély. Mindent magába tud sűríteni, amitől valami végérvényesen a miénk lesz. Más rajzol, fotózik, modellkedik. Nekem a zene lett ez, illetve a zenetörténet. De látva a pénzérmékhez értő szaktudást, ezt is el kell ismernem, hogy lenyűgöző.
Nagyon előzékenyen az oldalon máris leírják, hogy mi növelheti, csökkentheti az érme értékét. Például az, hogy mennyire kopott, vagy mennyire van jól tartva. Ha az ábrák jól kivehetőek, ha a minta, a rajzolat, a felirat tisztán megmaradt, az nyilván növelni fogja a pénz értékét. Ezért nagyon fontos, hogy jól tartsuk az érméket és bankókat, ne tegyük ki őket közvetlen napfények és nagy hőingadozásnak. Később ez sokat számíthat, mikor felbecsültetnénk és eladnánk a régi érméket.
Sokat számít, hogy milyen anyagból készült az érme. Ha arany, ezüst, bronz, természetesen ez is növel az értéken, hiszen a nemesfémek már önmagukban értékesek. Ehhez is szükséges szakember, hisz avatatlan szemek nem valószínű, hogy egyből látják, hogy miből készülhetett a pénz, s hogyha ötvözet, milyen arányban lehet benne egyik vagy másik fém.
A pénz öregsége is mérvadó, mivel a nem forgalomban lévő pénzek értékesebbek lehetnek. A forgalomban lévők közt is lehetnek ritkaságok ettől függetlenül. De nagyobb eséllyel lesz a régi pénzek közt értékesebb, mint azok közt, amikkel ma is fizethetünk.
Vannak olyan pénzek, amiket különleges alkalmakra bocsátanak ki. Évforduló, ünnep, vagy valamilyen esemény lehet ennek az oka. Ezeket bizonyos példányszámban verik, így nincs nagyon sok belőlük. Sokszor ezekre is van vevő, így érdemes próbálkozni, ha ilyet találunk otthon.
Érdekes témakör még, hogy a numizmatika foglalkozik a nem eredeti érmék felismerésével is. A hamisítványok, utánzatok is gyakran bekerülnek a szakemberek górcsője alá.
Hogyha az ember kicsit belegondol, lenyűgöző, mennyi mindenhez kell értenie annak, aki érméket szeretne tanulmányozni. Hiszen ott nemcsak a pénzérme anyagát méri fel valaki, hanem a rajta lévő rajzolatokat is olvasnia kell. Ezért rendelkeznie kell alap szinten heraldikai tudással, címereket, pajzsokat, zászlókat kell ismernie, jelképeket, szimbólumokat kell beazonosítania, s jó, ha felismeri az uralkodó vagy nagy személyiség portréját, akit az érme ábrázol. A nyelvekhez is kell értenie, hogy megállapíthassa, mely országból származik a pénz.
Mindezt ők maguk sokkal jobban is el tudják mondani. A linken, amit mondtam az előbb, el tudjátok olvasni részletesen ezeknek a témáknak a csínját-bínját, de ha bemennétek hozzájuk, akkor egy szakemberrel is konzultálhattok. Vigyétek a pénzt, amit a becslésre szántok, és hallgassátok ámulattal a sok tudást, ami elhangzik, amikor megvizsgálják az érméiteket.
Ez tehát a weboldal: http://regipenzfelvasarlas.hu/erme-bolt/.
Ha felbecsültetnél, eladnál, vásárolnál, érdemes jó alaposan áttanulmányoznod ezt. Az oldalon látsz elérhetőséget, telefonszámot és e-mail címet, meg nyitvatartási időt is. Persze a házszámot is itt találod. Budapest egy jól megközelíthető helyszínére kell menni, hogy elérd az érmeboltot. A szakértők minden kérdésedre válaszolni fognak, jó móka lesz.